Baghpat, Bagpat, Uttar Pradesh
GST No. 09AVVPM7194F1ZQ
Approx. Rs 10,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Surface Coating Systems |
| Heating Mode | Electric, Diesel, LPG/PNG |
| Voltage | 440 V |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Automation Grade | Automatic |
Approx. Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Brand | Surface Coating Systems |
| Material | Mild Steel |
| Material To Be Coated | Aluminum |
| Belt Material | Stainless Steel |
| Duration | 1Week |
| Service Charge | Yes |
Product Details:
We are engaged in the manufacturing & supplying of Pretreatment Plants. The Pretreatment Plants are in great demand at various industries for Powder Coating or Painting process.
All the materials, which have to be Powder Coated / Painted, have to be totally cleaned and free from dust, oil, rust, scale and any other impurity on the surface. The process, which is adopted for the above, is known as Pretreatment Process. The process comprises of the seven or eight tank system, the material is to go through different chemical process, and the result is the much-cleaned surface of the metal with protective coat.
What is Pretreatment Process:
Pretreatment process is one of the most important and essential part of the Powder Coating or Painting process. As all the materials which has to be Powder Coated / Painted has to be totally cleaned and free from dust, oil, rust, scale and any other impurity on the surface.
The process which is adopted for the above is known as Pretreatment Process. The process comprises of the seven or eight tank system and the material is to go through different chemical process and the end result is the totally cleaned surface of the metal with protective coat.
The seven stages are as follows :
Approx. Rs 25,00,000 / Piece(s)Get Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece(s) |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Capacity | 1000 Kg |
| Coating Thickness | 5mm |
| Phase | Three Phase |
| Automatic Grade | Automatic |
Product Details:
Explore More Products
© Surface Coating Systems. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited