Baghpat, Bagpat, Uttar Pradesh
GST No. 09AVVPM7194F1ZQ
Approx. Rs 1,00,000 / NumberGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Material To Be Painted | Steel |
| Coating | Surface Coating Systems |
| Material | Surface Coating Systems |
| Color | Green |
| Brand | Surface Coating Systems |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Usage/Application | Industrial Spray Paint Booth |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Easy to use
Low maintenance
Efficient performance
Longer working life
Available in various models
Approx. Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material To Be Painted | Mild Steel (MS) |
| Heating Mode | Infrared Ray |
| Usage/Application | Liquid Painting |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Color | White |
| Automation Grade | Automatic |
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material To Be Painted | Aluminium |
| Usage/Application | Used in a Variety of Industries for Coating Surfaces |
| Material | SS |
| Coating | Polish |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Heating Mode | Electric |
Approx. Rs 4,85,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material To Be Painted | Steel |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Color | White |
| Frequency | 100Hz |
| Type | Downdraft Type |
| Voltage | 240V |
Approx. Rs 4,85,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material To Be Painted | Aluminum |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Phase | Single |
| Warranty | 1Year |
| Heating Mode | Electric |
| Product Type | Liquid Painting Plant |
Approx. Rs 50,000 / NumberGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Number |
| Coating Material | Stainless Steel (SS) |
| Usage/Application | Spray |
| Brand | Surface Coating Systems |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Capacity | 500 kg |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
The Powder Spray Booths have smooth interior wall surface and anti static panels to minimize the attraction of powder coating, making it more efficient and easy to clean. The Powder Spray Booths allow adequate flow of clean air at breathing level of the operator. We can manufacture, erect, and commission any type of Painting System and Powder Spray Booths on turnkey project basis. We also undertake projects for pretreatment plant, both- Dipping Type and Spray Type, as well as for Conveyorised and Batch Type Ovens for paint. Powder Spray Booths are manufactured from Mild Steel and Stainless Steel.
Approx. Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material To Be Painted | Aluminum |
| Usage/Application | For painting Furniture or Metal |
| Coating | Polish |
| Automation Grade | Automatic |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Heating Mode | Electric |
Approx. Rs 25,00,000 / NumberGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Number |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | To Clean The Metal Surfaces By Chemical Spray |
| Material | MS |
| Phase | Single |
| Brand | Surface Coating Systems |
| Surface Finish | Polish |
| Voltage | 240V |
| Power | 5HP |
Features:
Widely used
Top in work
Low maintenance
Easy to use
Precisely engineered
Description:
Explore More Products
© Surface Coating Systems. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited