Paint Booth
Prominent & Leading Manufacturer from Baghpat, we offer dry paint booths, paint curing oven, sidedraft spray painting booth, fiberglass filter material, paint arrestor filter and spray paint booth filter.
Get Best Quote
✓Thanks for Contacting Us.
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material To Be Painted | Steel |
| Usage/Application | Painting |
| Coating | Paint |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Capacities | 20Ltr Per Day |
| Heating Mode | Electric |
Incepted in the year of
1980, Surface Coating Systems is one of the duly attested and compatible companies of the nation engrossed in
manufacturing and wholesaling of
Industrial Ovens and Lacquering Plants, Painting Plant, Pretreatment Plant, Polishing Plants, Paint Spray Booths, Spray Phosphating Plant and many more.Get Best Quote
✓Thanks for Contacting Us.
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 1000 kg |
| Coating | Painted |
| Air-Flow Direction | Vertical Down Airflow |
| Material | SS |
| Display | Digital |
| Voltage | 240V |
| Product Type | Curing Oven |
| Power | 5HP |
Incepted in the year of
1980, Surface Coating Systems is one of the duly attested and compatible companies of the nation engrossed in
manufacturing and wholesaling of
Industrial Ovens and Lacquering Plants, Painting Plant, Pretreatment Plant, Polishing Plants, Paint Spray Booths, Spray Phosphating Plant and many more.Sidedraft Spray Painting Booth
Get Best Quote
✓Thanks for Contacting Us.
Approx. Rs 5,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material To Be Painted | Steel |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Coating | Spray Coating |
| Motor Power | 10HP |
| Phase | Single |
| Power Kw | 40.5 kW |
| Power Source | Electric |
Incepted in the year of
1980, Surface Coating Systems is one of the duly attested and compatible companies of the nation engrossed in
manufacturing and wholesaling of
Industrial Ovens and Lacquering Plants, Painting Plant, Pretreatment Plant, Polishing Plants, Paint Spray Booths, Spray Phosphating Plant and many more.Fiberglass Filter Material
Get Best Quote
✓Thanks for Contacting Us.
Approx. Rs 50 / PieceGet Latest Price
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Usage/Application | Used in Industrial Settings to Remove Dust Particles From the Air |
| Coating | Polish |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Frame Material | Fiberglass |
| Motor Power | 5HP |
| Phase | Single |
| Heating Mode | Electric |
Incepted in the year of
1980, Surface Coating Systems is one of the duly attested and compatible companies of the nation engrossed in
manufacturing and wholesaling of
Industrial Ovens and Lacquering Plants, Painting Plant, Pretreatment Plant, Polishing Plants, Paint Spray Booths, Spray Phosphating Plant and many more.Get Best Quote
✓Thanks for Contacting Us.
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Filter Medium Material | Cellulose Paper |
| Diameter | 3inch |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Usage/Application | Paint Booth |
| Working Temperature | 60 DegreeC |
| Brand | Surface Coating Systems |
Incepted in the year of
1980, Surface Coating Systems is one of the duly attested and compatible companies of the nation engrossed in
manufacturing and wholesaling of
Industrial Ovens and Lacquering Plants, Painting Plant, Pretreatment Plant, Polishing Plants, Paint Spray Booths, Spray Phosphating Plant and many more.Get Best Quote
✓Thanks for Contacting Us.
Approx. Rs 1,250 / PieceGet Latest Price
Product Details:
| Color | White |
| Material | Fiber Glass Media |
| Usage/Application | Paint Booth |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year of
2000, Surface Coating Systems is one of the duly attested and compatible companies of the nation engrossed in
manufacturing and wholesaling of
Industrial Ovens and Lacquering Plants, Painting Plant, Pretreatment Plant, Polishing Plants, Paint Spray Booths, Spray Phosphating Plant and many more.Get Best Quote
✓Thanks for Contacting Us.
Approx. Rs 1,600 / PieceGet Latest Price
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Heating Mode | Electric |
| Color | Blue |
| Material | Kraft paper |
| Brand | Surface Coating Systems |
| Thickness | 5mm |
| Usage/Application | Suction Filters Spray Paint Booth Filter, For Air Filtration |
Incepted in the year of
1980, Surface Coating Systems is one of the duly attested and compatible companies of the nation engrossed in
manufacturing and wholesaling of
Industrial Ovens and Lacquering Plants, Painting Plant, Pretreatment Plant, Polishing Plants, Paint Spray Booths, Spray Phosphating Plant and many more.
Looking for Paint Booth ?